Rady a doporučení

Výběr správného okna

Z plastových profilů, lze nyní vyrobit prakticky jakýkoliv tvar okna. Vyrábí se z nich také plastové dveře a větší prosklené plochy jako jsou zimní zahrady.

Rekuperace

nahrazuje do jisté míry větrání oknem. Jedná s o řízené větrání pomocí vzduchotechniky se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu. Rekuperace sníží náklady na vytápění i u starších domů. V domě je příjemné klima a na oknech nekondenzuje vlhkost a netvoří se plísně.

Pravidelná údržba plastového okna

Spočívá v promazání pantů, které by se mělo dělat alespoň jednou ročně. Panty je někdy nutné trochu seřídit. Jde to velice snadno a v návodu k užívání oken bývá schematický nákres jak to provádět. Okno a plastový rám se omývá slabým roztokem vody a saponátu. Samozřejmě je vhodné věnovat zvýšenou pozornost těsnění okna, která by se také mělo očistit od případných nečistot.

Větrání

Díky dokonalé izolaci jsou plastová ale i dřevěná okna neprůvzdušná. Pokud není v domě klimatizace, případně řízené větrání nebo rekuperátor je vhodné pravidelně větrat aby uvnitř místnosti nestoupala vlhkost. V teplejším období můžeme nechávat kliku nastavenou na větrací klapku tzv. mikroventilace.

U plastových oken je prostě dobré si zvyknout na častější větrání, které nebylo tolik nutné u starých oken, jimiž velmi často profukovalo.

Zateplení oken

Moderní okna obsahují speciální skla, která mají vysoký tepelný odpor a izolačními schopnostmi v mnohém předčí i stěny u starých nezatepelných domů. Na skle je nanesena kovová vrstva, která odráží tepelné paprsky zpět do místnosti. Nejběžnější typ skel jsou izolační dvojskla a trojskla.

Pro pasivní a nízkoenergetické domy se také používají speciální rámy doplněné dodatečným zateplením. Jsou to zateplovací lišty plněné polyuretanem nebo polystyrenem. Jejich cílem je zvýšit tepelný odpor okna.

Zateplení

Moderní okna do jisté míry zamezují tepelným ztrátám. Aby se ušetřilo ještě více tepla je vhodné mít celý dům zateplený. Investice do nových oken a zateplení se velmi brzy vrátí na menších účtech za spotřebovanou energii.

Vždy dbejte rad a doporučení výrobců oken. Přečtěte si smluvní a záruční podmínky. Ke smlouvě bývá často přiložen návod a doporučení k údržbě oken.

Tento web je chráněn proti plagiátorství a nelegálnímu kopírování: Chráněno pomocí Copyscape - kontrola duplicitního obsahu a kopírování